Урок - гра
Тема: У
світі казки чарівної
Мета:
Викликати інтерес до
читання. Сприяти розвитку естетичних почуттів. Навчати дітей
слухати , відтворювати прочитане розвивати
пам’ять, увагу,
спостережливість. Формувати оцінні
судження, заохочувати до корисних
справ. Виховувати любов до
своєї землі, вчити відрізняти хороше
від поганого.
Тип уроку:
урок-гра
Обладнання: композиції до народних
казок, виставки книг, речі з «чарівної скриньки» .
Девіз уроку:
Красиво і вірно
читаємо,
Чітко
розповідаємо,
Мову
свою розвиваємо.
Хід
уроку
1. Організаційна частина
-Діти, сьогодні до нас завітали гості. А коли в домі гості, це значить – свято. Тож
давайте і наш урок ми проведемо святково і подаруємо нашим гостям урок – гру на
тему: «У світі казки чарівної».
Добрий день , у добрий час
Всіх гостей вітаємо
Здоров’я ,
творчих успіхів
Усім ми побажаємо
2. Актуалізація опірних знань , умінь
учнів. Повторення вивченого матеріалу. Бесіда „Казка–ключ до щасливого життя „.
Вчитель : Дорогі друзі ! Сьогодні ми побуваємо в гостях у казки чарівної. „Були
собі дід та баба …” Хто з вас не починав своєї мандрівки в життя саме з цієї
простої , але дивовижної казки . Казка дає нам ключ до розуміння багатьох
таємниць . Її доступність простота допомогли донести бо нас глибоку мудрість
народу . Вони вчать нас відрізняти хороше від поганого, поважати добро , правду
і боротися зі злом та кривдою. А ще у казок щасливий кінець. Тому і наш урок не звичайний, а урок – гра
„Щасливий випадок ”. На уроці ми пройдемо шляхами казок , зустрінемось з
казковими героями, а в кінці на нас чекає сюрприз.
У нас визначились дві команди : „Колобок”,
„Рукавичка ”. Кожна з них покаже своє знання казок. Пам’ятайте, тільки дружба
допоможе вам дістатись щасливого кінця нашої зустрічі.
Іконкурс ( конкурс капітанів ) для
капітана команди „Рукавичка”
- Скільки звірів вмістилося в рукавичці, яку загубив дід?
( Відповідь 7 героїв – Мишка - шкряботушка, Жабка - скреготушка, Зайчик-побігайчик,
Лисичка-сестричка, Вовчик-братик, Кабан - іклан, Ведмідь - набрідь )
Для капітана – „Колобок”
- Скільки звірів зустрів по дорозі Колобок?
(відповідь 4 – Зайчик, Вовчик, Ведмедик, Лисичка)
ІІ конкурс„Знавці
казок ”
Ви
знаєте багато казок. З деякими ви знайомі з дитинства. Інші читали в класі чи
вдома разом з родиною.
Я буду читати уривки з казок і показувати
ілюстрації до них, а ви відгадайте їх назви.
(Яка команда швидше
підніме руку, та й відповідає)
1. Пан (…) злякався Кабана, скочив на дерево й подрався
туди де Ведмідь сидів. Ведмідь як побачив, що (…) лізе до нього, почав вище
лізти по дереву та до того доліз, що й дерево не витримало, - так він додолу
впав – гуп! - та просто на Вовка, - мало не роздавив сердешного.
„Пан Коцький”
2. Злізла дівчина, стала черевичок міряти, - враз так і
прийшов
- Ну, бабо – кажуть пани, - ми цю дівчину візьмемо у вас.
- Оце лихо! Де ж таке видано, щоб таке
опудало та князенкові за дружину було? Чи то ж годиться?
Я не пущу!
- Ні, бабо, таки візьмемо!
(золотий черевичок
«Попелюшка»)
3. – Вай, голівонька моя! – заревів (…) осел –
Чи ти ще ціла?
А горобець регочеться:
- Це ж добре, що яблуко таке
завбільшки як гарбуз, а якби було
навпаки, що б з твоєї голови сталося!
(«Віслюк - мудрагель» - узбецька
народна казка)
4. – От буде подарунок бабі. – сказав
дід.
Узяв (….) лисичку і поклав на сани, а
сам,
Пішов спереду. А (…) потихеньку почала
викидати
Із саней рибу. Викидала. Викидала.
Викинула всю рибку, а сама втекла.
(«Лисичка» Російська
народна казка)
ІІІ конкурс
Вчитель А хто це стукає у двері- Листоноша.
Я листоноша, приніс телеграми, але
вони без підписів
Вчитель Ти читай, а ми будемо відгадувати.
Телеграми
1. Я просте яйце знесла. Знесу золоте
і прийду до вас у гості. Курочка Ряба.
2. Знайду братика, якого забрали злі
птахи, і прийду до вас у гості.
Дівчинка з казки «Гуси - лебеді».
3. Рятуйте, нас з’їв Вовк! Семеро козенят.
4. Почастую Лисичку з глечика з
вузенькою шийкою і прийду до вас.
Журавель.
5. Переможу злу відьму, сяду на
гусенятко і примчу до вас. Івасик –
Телесик.
6. Не полечу я з вами.
Як була я на лужку.
Виломила ніжку,
А ви полинули,
Мене покинули. Кривенька качечка.
7.Я –
За три копи куплена,
півбока луплена!
тупу – тупу ногами,
сколю тебе рогами.
ніжками затопчу,
хвостиком замету
Коза – дереза
8. Несе мене
листка
На лисому хвості
По липовому мосту,
З гірки на
долину
Та й в
свою хатинку! Курочка та
півник.
ІУ
конкурс « У світі
тварин»
Вчитель Є
казки різноманітні , але зараз піде мова про казки про
тварин. З давніх-давен
людина обожнювала природу. Вбачала
у всьому живому
своїх побра-тимів, бо Земля для
неї була матір’ю.
Саме тому в
казках всі тварини постають
у людській подобі.
Ось і наступний
конкурс
пов’язаний з тваринами.
Відгадайте
загадки і скажіть, у якій казці відгадка є головним героєм.
(Діти спочатку називають відгадку, потім, поки грає мелодія, команди
записують назви всіх казок, в яких зустрічається
згаданий персонаж)
1.
Хоч у нього й шуба є,
так як холодно стає.
він не їсть тоді, не п’є,
і не ходить, не гуляє.
а у лігво спать лягає. Ведмідь
2. Я руда, низького зросту,
Хитра я і довгохвоста.
Й на курей я вельми ласа –
В них таке смачненьке м'ясо.
Вовку – брату я сестриця
А зовуть мене……… Лисиця
3. Гострі кігті має –
В подушку ховає
Лазить все на плотик,
А зоветься… Котик
4.
Має клегні й довгі вуса.
Я і сам його боюся.
Бо щипає, мов гусак,
Ну а звуть щипаку …
Рак
V конкурс. Бліц – турнір.
Вчитель. Казки, як мудрі й вірні друзі, знайомлять
вас з чарівним світом, роблять вас
добрішими, розумнішими, кмітливішими.
Ось і перевіримо як швидко ви
знаходите правильні відповіді.
Враховуєтся кількість правильних відповідей за 1 хвилину.
1. Хто обхитрив колобка ? Лис
2.Хто врятував Івасика – Телесика ? Гусеня
3.Куди потрапила стріла Івасика –царевича?
До
болота
4. З кого зробив дід бичка ? Із соломи
5. Скільки тварин тягло ріпку ? Три
1.
Кого перелякав Пан Коцький? Зайця,
Ведмедя, Кабана
2.
Чим ловив Вовк рибу? Хвостом
3.
Хто прогнав Козу – Дерезу Рак
4.
Як звали хлопчика розміром з горошину?
Котигорошко
5.
Як звали мишенят з казки «Колосок» Круть і Верть
6.
Чи побралися Журавель і Чапля після сватання? Ні
7.
Що загубив дід, йдучи лісом? Рукавичку
8.
Хто їв пиріжки у казці «Колосок»
Півник
9.
Що наварила Лисичка, щоб почастувати Журавля? Каші
10.Скільки бочок смоли і возів конопель
потрібно було Кирилу Кожур’яці для битви зі Змієм? 12
11.
Що дала Кобиляча голова дідовій дочці?
Багатство і красу
12.
Хто вигнав мишенят Крутя і Вертя з-за столу? Півник
13.
Хто допомагав дівчинці із казки «Гуси - лебеді»? Яблуня, пічка, річка
14.
Яке яйце знесла курочка Ряба?
Золоте
15.
Чи завжди рибка виконувала бажання зажерливої баби? Ні
16.
Скільки табуночків качок просили Качечку полетіти з ними? Три
17.
Чи потоваришували Лисичка з Журавлем?
Ні
18.Як звали півника з казки «Колосок» ?
Голосисте Горлечко
19.
Як звали лісового царя? Ох
УІ конкурс «В країні Казок»
Вчитель. З давніх-давен прийшли до нас казки. Вони
передавалися раніше з вуст в уста і були доступні всім: і дорослим, і малим.
Український народ був багатим на талановитих оповідачів. Наші юні оповідачі
також готові до наступного конкурсу.
Переказати казку, не називаючи її. Друга команда
відповідає назву.
УІІ конкурс «Чарівна скринька»
Вчитель. А тепер допоможіть загубленим речам знайти
місце у казках.
Капітани команд дістають речі із «Чарівної скриньки»
. Діти відгадують, з якої вони казки.
1. Колиска «Івасик - Телесик».
2. Яйце «Курочка Ряба».
3. Скорса «Солом’яний бичок».
4. Пір’я «Кривенька качечка».
5. Стріла
«Царівна жаба».
6. Колосок «Колосок».
7. Рукавичка «Рукавичка».
8. Глечик «Лисичка і Журавель».
9. горох «Котигорошко».
10.Хліб «Хліб і золото».
Підведення підсумків
Вчитель. Казка – це дитинство людства і його
мудрість. Читайте і слухайте казки, легенди, пісні, прислів’я. Вивчайте казки,
переказуйте, нехай вони ідуть світом. Нехай живуть серед нас і після нас,
хай виховують синів і дочок нашої землі,
нашого народу, вчать, як треба по правді жити.
Надійшов кінець нашого уроку – гри. Але допоміг
перемогти у змаганні не щасливий випадок. А знання і дружба. Всі ви гарно
готувались, малювали. Хто ж переміг?
ІІІ. Підсумок уроку
Чи сподобався вам урок?
А тепер сюрприз, який я обіцяла на початку уроку. Ми
говорили сьогодні про українські народні казки. Зараз ви почуєте і побачите
казку «Лисичка і Журавель» в
літературній обробці. ЇЇ написав вчитель Б.Б. Стефаник із Тернопільщини, а
акторами будуть учні.
Лисичка і Журавель
Ведучий. Дітки, вмощуйтельзручненько,
Розповім вам казку я.
Про Лисицю руду, хитреньку,
І про сусіда Журавля.
Якось в літню теплу днину
Журавель Лисицю
стрів.
Лисиця. Завітай хоч на хвилину.
Буде в мене гарний стіл.
Журавель. За запрошення спасибі!
В гості прийду, кумо, я
А тепер бувай здорова,
Бо ще ждуть мене діла.
Ведучий. З тим сусіди й розійшлися
Та
пройшло чимало днів
Журавель
розвеселитись
Дуже-дуже
захотів
У
неділю встав раненько,
Вбрався
у вишиванку нову,
Причепурився
гарненько.
Журавель. Йду відвідати куму
Пісня
Про журавля”
Добрий
день, кумасю люба !
Як
ся маєш, як діла?
Лисиця. Дякую, гаразд все, друже,
Ти
проходь, сюди сідай
Пригощу
тебе Журавлику,
Кашкою
із молоком
І
смачненька і тепленька …..
Їж
ось так от, язичком.
Журавель. Що ти , що ти, зачекай !
Ти
ж отак усю з’їси!
Лисиця. Ну й
поїли , правда, любий?
На
от носа витирай.
Журавель. Ну спасибі….
Ну
наївся…..
Час
відкритися мені.
І
тебе , кумасю, прошу
Прийди
в гості на вихідні.
Ведучий .Так голодним Журавель
Повернувсь
додому
І
про хитру сусідоньку
Не
сказав нікому
Пару
днів ось промайнуло,
Вже
Лисичка в гості йде.
Вже
найкраще зодягнула,
Вже
й забула про усе.
Йде, співає пісеньку „Я лисичка , я сестричка”.
Лисиця Гей сусіде
пусти в хату!
Чи
ж не бачиш я прийшла.
Давно
хотіла завітати
Та
лиш сьогодні час знайшла.
Журавель. Сідай ,
кумасю , пригощайся
Ось
м'ясо в глечику бери.
Отак
от дзьобом , не соромся :
Смачне,
пахуче , хоч куди.
Лисичка. Ти що ,
смієшся наді мною ?
Хіба
так можна ?
Дай мені …..
Журавель. Що, люба
кумонько, з тобою?
На
, рота витри ти собі.
Ведучий. Лисиця голову нагнула.
Мерщій
із хати подалась,
Згадала,
бідна, як пригостила .
Вона
сусіда – Журавля .
Хотіла
кумонька схитрити,
Та
весело їй не було
І
Журавель зумів помститись:
Зо
зла він заплатив їй злом.
Немає коментарів:
Дописати коментар